Zabiegi autologiczne: na czym polegają i dlaczego są skuteczne?

Istnieje mnóstwo preparatów i metod, które odmładzają i poprawiają kondycję skóry . Wśród nich znajdują się zabiegi autologiczne, wyróżniające się na tle alternatywnych technik przede wszystkim bezpieczeństwem i naturalnymi efektami. Na czym polegają i na jakiej zasadzie działają? Dzisiaj bliżej przyjrzymy się właśnie takim metodom odmładzania i pielęgnacji.

Zabiegi autologiczne: co to jest?

Zabiegi autologiczne stanowią rewolucję w dziedzinie medycyny estetycznej, ponieważ opierają się na wykorzystaniu naturalnych zasobów pacjenta. To procedury, w których własny materiał, tak jak komórki macierzyste czy osocze bogatopłytkowe, jest pozyskiwany z krwi lub tkanki tłuszczowej i następnie wykorzystywany w celu regeneracji skóry i poprawy jej kondycji. Dzięki temu zabiegi autologiczne są nie tylko naturalne, ale także bezpieczne i niealergizujące, minimalizując ryzyko powikłań czy reakcji niepożądanych. Wśród najbardziej popularnych zabiegów autologicznych warto wymienić przeszczep komórek tłuszczowych, terapię osoczem bogatopłytkowym  ( PRP) czy fibryną (PRF). Te innowacyjne procedury odmładzające cieszą się coraz większym zainteresowaniem pacjentów i pacjentek, którzy poszukują skutecznych, naturalnych rozwiązań dla swojej skóry.

Full Face Natural ®: zabieg naturalnym wypełniaczem

Nasza klinika medycyny estetycznej we Wrocławiu i Katowicach również oferuje liczne zabiegi autologiczne, a wśród nich wyróżnia się Full Face Natural ®. To innowacyjny zabieg modelowania twarzy, który wykorzystuje autologiczny wypełniacz pozyskiwany z osocza pacjenta. Ta nowatorska metoda opiera się na naturalnych składnikach, co gwarantuje bezpieczeństwo oraz skuteczność zabiegu. W przeciwieństwie do tradycyjnych metod, Full Face Natural ® eliminuje ryzyko powikłań związanych z użyciem syntetycznych substancji, ponieważ wykorzystuje materiał pochodzący bezpośrednio od pacjenta.

Zabieg Full Face Natural ® został zaprojektowany tak, aby podkreślić naturalne piękno każdej twarzy, przy jednoczesnym zachowaniu harmonijnych proporcji i wyglądu. Dzięki zastosowaniu autologicznego wypełniacza, zapewnia trwałe i naturalne rezultaty, które nie tylko poprawiają wygląd, ale również wspierają zdrowie i regenerację skóry. Zabieg zawsze poprzedza konsultacja, aby dostosować zabieg do konkretnych wymagań każdego pacjenta i pacjentki.

Jak wyglądają zabiegi fibryną bogatopłytkową?

Do przygotowania autologicznych preparatów bardzo często wykorzystywana jest fibryna bogatopłytkowa. Wrocław i Katowice to dwie lokalizacje, w których wykonujemy zabiegi z jej użyciem. Zabiegi z fibryną bogatopłytkową (platelet-rich fibrin, PRF) stanowią rewolucję w dziedzinie naturalnej regeneracji skóry. Preparat jest tak skuteczny, ponieważ zawiera płytki krwi, leukocyty i czynniki wzrostu, które naturalnie znajdują się w naszej krwi. Dzięki temu zabiegi PRF oferują pacjentom naturalne, długotrwałe efekty odmładzające oraz poprawiają stan cery.

W praktyce medycznej wykorzystuje się dwie specyficzne formy fibryny bogatopłytkowej: bogatokomórkową (I-PRF) i strukturalną (F-PRF). Pierwsza z nich, I- PRF, zawiera bogatą mieszankę komórek, co maksymalizuje procesy regeneracyjne i przyspiesza gojenie. Jest szczególnie skuteczna w leczeniu blizn, poprawie stanu skóry, zwłaszcza wymagającej i delikatnej okolicy oka  oraz przyspieszaniu regeneracji po innych zabiegach estetycznych. Natomiast F-PRF tworzy bardziej zwarty i trwały matrix fibrynowy, idealny do strukturalnego modelowania twarzy, wypełniania bruzd i linii mimicznych oraz poprawy objętości i konturu twarzy. F-PRF tworzy nieoceniony stelaż dla nowo powstałych komórek i tkanek.  Zabiegi z wykorzystaniem PRF są cenione za swoją naturalność, bezpieczeństwo i skuteczność. Oferują one szereg zalet, w tym naturalne stymulowanie procesów regeneracyjnych skóry, poprawę jej tekstury, jędrności i ogólnego wyglądu, minimalne ryzyko reakcji alergicznych oraz długotrwałe efekty dzięki naturalnej stymulacji produkcji kolagenu. 

Zabiegi autologiczne osoczem bogatopłytkowym

Do zabiegów autologicznych często wykorzystywane jest też osocze bogatopłytkowe (PRP). To skoncentrowana substancja pozyskiwana z własnej krwi pacjenta, bogata w płytki krwi i czynniki wzrostu, które odgrywają kluczową rolę w procesach regeneracyjnych skóry. Metoda ta, ceniona za swoje właściwości wspierające naturalną zdolność organizmu do naprawy i regeneracji, znajduje szerokie zastosowanie w medycynie estetycznej. Dzięki zabiegowi PRP możliwa jest redukcja zmarszczek, poprawa jędrności i elastyczności skóry, leczenie blizn oraz przyspieszenie procesu gojenia po innych zabiegach estetycznych. Co istotne, zabieg PRP jest bezpieczny i naturalny, gdyż wykorzystuje substancję pochodzącą bezpośrednio od pacjenta, minimalizując tym samym ryzyko reakcji alergicznych i skutków niepożądanych. W naszej klinice każdy zabieg PRP jest dostosowany do indywidualnych potrzeb i oczekiwań pacjenta, zapewniając maksymalne efekty oraz profesjonalną opiekę na każdym etapie terapii.

Zabiegi autologiczne stanowią niechirurgiczną alternatywę dla osób poszukujących skutecznych metod opóźniających procesy starzenia się skóry. Regularne stosowanie terapii anti-aging może dodatkowo stymulować metabolizm komórkowy, co sprzyja utrzymaniu młodzieńczego wyglądu skóry. Jeśli więc chcesz zadbać o swoją cerę, bez sięgania po skalpel, zapraszamy na konsultację!